Први дeo књиге, Од Орловића до Самарџића, обухвата пет глава, у којима се расположивом грађом доказује како се развијала породица која је потекла од Павла Орловића, косовског јунака, у којим правцима се кретала и где се заустављала. Овај део истраживања почиње од времена Косовског боја.
Други део књиге, бави се развојем породице Мартиновића, са посебним акцентом на династију Петровића. Конкретно се бави Његошем, Св. Петром, владиком Данилом и Горским вијенцем.
Трећи део књиге – Памћење Самарџића, садржи породичне приче које по својој уверљивости и универзалности дају допринос српској литератури. Посебан простор је дат Самарџићима из Џинове Махале, и ономе што је за њих директно везано, досељавање из Кривошија и даље одсељавање. Посебно је обрађено страдање њиховог огранка у Војводини од стране мађарских фашиста. Приказано је и савремено обнављање веза са саплеменицима из Кривошија.
Поглед из оштрог угла
Клупко спаса
Бешчашће ближњих
Život i poezija Mubere Pašić
Сновања
Шта би рекао Че
Земље и градови – дневник путовања
Хроника једне породице из Вукодола
Од Борака до Вишеграда – Илија Сарић, соколаш и равногорац
Шта те боли, Јупитере?
Губер кућу гради
Равница та добра вила
Проблеми, писци, дела VI
Потапање ветра
Јутро на крају свијета / Morning at the End of the World
Усташки злочин у Старом Броду код Вишеграда 1942 – у свјетлу њемачких докумената
Вајар свјетлости
Die Heldin aus Innsbruck – Diana Obexer Budisavljević
Čovek i sloboda 2. Muka s istinom i slobodom
Црвена нит коридора; Брчко у рату 1992–1993.
Преобразбе
Срећа преплетена трњем
Пивска сновиђења
Проблеми, писци, дела VII
Сањалица
Прст попријеко од срца
Ликови жена у Андрићевом делу
Грозд живота; преци и потомци братства Чворовића 