Планина Морине на североистоку Херцеговине била је, све донедавно, вековно летње станиште херцеговачких сточара, али и омиљена приповедачка тема која је ушла у фолклорну традицију путем бројних усмених предања, легенди, прича, епских и лирских песама.
Књига Милоша Окуке и Николе Лакете представља својеврстан летопис ове митске планине. У првом ауторском делу књиге – обимној историјско-етнографској студији, аутори су представили обиље података који читаоцима пружају детаљну и свеобухватну слику о Моринама и о људима који живе у селима на падинама планине. Пажњу посебно плене етнографски описи обичаја и народног живота, као и пажљиво предочен пресек догађаја из историје која је на овом подручју била неумољива и имала „више лица“ – како би рекао Андрић.
У другом делу књиге аутори су складно организовали одабране прилоге из обимне литературе о Моринама и Херцеговини – књижевне прилоге, приче, песме, записе, легенде, фрагменте из историјских текстова – којима су упечатљиво илустровали и поткрепили сазнања о животу народа у овом делу Херцеговине.