Место Сечањ у Банату населили су 1945. године колонисти из билећких села. Ратко Ш. Бабић доноси списак свих колониста (Алексићи, Антељи, Аћимовићи, Бабићи, Бајовићи, Вујовићи, Гаћиновићи, Драгићи, Лубуртићи, Милошевићи, Новаковићи, Папићи, Радовановићи, Савовићи, Самарџићи, Шакотићи, Шешлије, и др) и даје детаљне записе о херцеговачким селима из којих су колонисти досељени. Аутор о књизи каже:
„Септембра 2010. године навршиће се 65 година од како су наши родитељи одлучили да напусте крај својих предака и са нешто ствари, дођу са својом ђецом у Банат – Сечањ.
Ова спомен-књига посвећена је њима и њиховој одлучности, да промијене све, да своја брда и чисти зрак замијене непрегледном равницом и вихорима прашине.
Изношењем архивске грађе на свјетлост дана: имена и презимена носилаца колонизације, броја чланова домаћинства и мјеста одакле су дошли, жеља је аутора – руководиоца пројекта“.
Потапање ветра
Да се прича и памти
Прегршт прича
Narodna poezija revolucionarnih epoha kao književni fenomen
Турски друм
Два крста и једна крв
Сунчани поздрав
Исповест Вуку
Закоровљена огњишта
Пастирево
Како, Вуче, деца уче
Протини записи
Проблеми, писци, дела VII
Одјеци Шурманачке јаме
Studies on English and Serbian Language
Црква сељачких јутрења
Фоча; вријеме и догађаји
Lepršanje ledenih cvetova
Папирна марамица 