Јени Лигтенберг, апотекарка из малог холандског места, уписала се у ред великих хероина 20. века. Вођена искреним човекољубљем, храбро је отишла у њој непознатe Пале и провела близу три године у тамошњој ратној болници „Коран“. Посветила се бризи о рањеницима целим својим бићем. Била је задивљена херојством, хуманошћу и етиком српских лекара. Стекла је пријатељства за цео живот. Помагала је несебично и пожртвовано. Болела ју је патња српског народа. А још више лицемерност представника међународне заједнице који су манипулисали жртвама и слали у свет нетачну и извитоперену слику ратне стварности, ширећи мржњу према Србима.
Поред свакодневног рада у болници, Јени Лигтенберг је пратила догађаје на јавној сцени. Била је неуморна. Слала је дописе западним редакцијама, обраћала се на многе међународне адресе и одлучно протестовала – као онда када је крајем лета 1995, уз учешће међународних снага NATO почело бомбардовање српских болница у Палама, Касиндолу, Блажују, Брчком…
Драгоцена су и њена сазнања о догађајима на сарајевским Маркалама, у Сребреници и Српској Крајини, заснована на досад непознатим изворима и поверљивим изјавама појединих међународних представника, међу којима су били и њени земљаци Холанђани.
Странице Дневника Јени Лигтенберг представљају вредан историјски документ о у грађанском рату у Босни и Херцеговини.
Осврт објављен у Политици, 15. 8. 2016.