Књига Ход за сенком Ристе Аничића садржи углавном мемоарску прозу, кратке језгровите приче, песме, лирске записе, исповести, дневничке белешке, коментаре, осврте, анегдоте… – што у нумеричком збиру износи 252 стваралачке јединице, у мозаику разнородних кратких форми. Реч је, наиме, о сублимираној аутобиографији аутора, која се, у ствари, пише током целог живота, а не види јој се ни почетак ни крај.
Текстови у књизи настајали су различитим поводима и нису строго разграничени нити су разврстани по времену настајања, писани су одвојено и независни су један од другога. Ту су различите исповести о себи и другима, у којима писац накнадно проживљава некадашњи живот. Аничић пише о стварним животним ситуацијама, људима и догађајима, с тим док говори о тој стварности, која је често оштра и болна, он истовремено пише и о људским заблудама, правди и неправди, успесима и поразима, забораву и памћењу.
У његовој стваралачкој имагинацији највише простора заузимају и преовлађују сећања на време одрастања у родном селу Метиљи код Олова, између планина Коњуха и Звијезде. Обилна и фасцинантна грађа, сачувана у невероватној меморији наратора, смештена у овај приповедни оквир, васкрснула је поново, као бујица, из пребогатог архива дечијих стварних доживљаја, снова и сновиђења. Писац је отворио претинце сећања и душе.
Сонети у три круга
Одбрана од тероризма
Кнегиња Љубица
Моји професори
Пут према изгреву сунца
Дневник Леоне Југин
Филип
Пасош за небо
Из Лајпцига до Лужице. Лужички Срби у стварности и предању
Бајка о одрастању
Ко ме све није гласао
Život i poezija Mubere Pašić
Импулси и утисци
Црвени руж
Блиске даљине – Москва и Кијев
Moć i moral 1. Političko umeće
Детлак – село између двије ријеке
Прави Сремац има три шешира
Коб
На обалама историје савременог света
Шаљиве народне приче
Ход за сенком
Najveće nepravde prema srpskim i jugoslovenskim sportistima
Под царским вешалима. Терор над Србима у Босни и Херцеговини 1914–1918 – према извештајима листа „Српска зора“
Косово и Метохија – српска баштина
Јунаци из устаничке епопеје Филипа Вишњића
Како је почео рат у Босни и Херцеговини 1992.
Похвала међу рекама
Приче из Пиве
Пријевор, одвајкада у окружењу природних лепота
Љубавно пијанство
Турцизми у пивском говору
Додир душа
Ко смо – одакле смо
Трунто – остварени сан
Сабрана дјела, Корона – освета црне краљице
Усидрена на броду 