„Говорећи о књижевности и писању, аутор романа Пут до истине, на једном месту у роману, саопштава свој однос према писаној речи па би се он могао узети и као вид ауторове поетике: Писати значи заронити у муљ под свиленим плаштом свога доба … писати значи написати и објавити … Добар писац, хтео не хтео, на крају је коцкар и улог му је сопствени живот.
Настојећи да се у овом, малом роману, лирски интонираном, сети минулог живота, Гордана Јеж казује сећања на три периода свога живота: детињство, до 19. године, проведено у Босанској Крупи, студије светске књижевности у Сарајеву и прелазак у Београд, такође на студије. Фабула романа је аутентична истина раног детињства као и љубави према завичају и породичној кући, а онда дивљење према реци Уни, лепотици Босне, која је исте боје као и небо над њом, као и суживот са три вере и три идентитета (Срби, Хрвати, Муслимани).
Роман Пут до истине је пун детаља о духовним узлетима списатељице. Бог је за њу извор мира и истине. Он је води кроз живот и све што је страх у њему. Бог је ту да свима и свакоме помогне и да га спаси.
Од почетка приче, неке врсте сторије о животу патријархалне девојке, по завршетку романа, читалац се одушевљава лакоћом писања и мишљења аутора. Реч је о лирској прози у којоj живот није бајка већ хајка – али је свежим интелектуалним и даровитим казивањем писца све што се прочита део емоционалне и естетске пријемчивости.“ (Из поговора др Воја Марјановића)